НАРОДНАТА ПАМЕТ

Мавзолеят е проектиран от арх. Илия Попов и е построен през 1934г. Сградата е изградена от камък с квадратна форма, наподобяваща църква


Има куполовиден покрив, на който са оформени няколко прозореца. Куполната част е изградена от бял врачански камък. От вътрешната си страна мавзолеят е изографисан със стенописи. На входа от мозайка е изрисуван портрета на Антим І. 


Вътре е разположена седяща скулптура на първия български екзарх, а отдолу в подземието е разположен саркофага с тленните му останки. През 1975 г. мавзолеят е обявен за паметник на културата.

Антим І е роден през 1816 г в Лозенград, Източна Тракия. Учил в Цариград, а в Света гора е приел монашеския сан през 1837 г. През 1856 е завършил Московската духовна академия, а през 1868 е избран за Видински митрополит. Тук той скъсал с цариградската патриаршия и започнал борба за българска църковна независимост


След основаването на Българската екзархия, през 1872 е избран за първи български екзарх. Екзарх Антим І протестирал против баташкото клане от 1876 г. и се обърнал с писмо до руския цар, в което изложил тежкото положение на българския народ и помолил царя да се застъпи за България. 

За тази му дейност Високата порта свалила Антим І от екзархския пост и го заточила в Мала Азия. 

След Освобождението през 1878 г. в резултат на обща амнистия Антим І отново става екзарх и участва в изграждането на новата българска държава. 

През 1879 г. той председателства Първото Велико народно събрание в Търново, което избира княз Александър Батенберг за първи български княз. Екзарх Антим І по-късно се връща във Видин като поема ръководството на Видинската митрополия като митрополит.




Той завещава цялото си състояние за построяването на църквата „Св. Димитър”, за изграждането на читалище и за развитие на просветното дело като построява голяма двуетажна прогимназия, която и до днес носи неговото име. Умира на 1 декември 1888 г. в гр. Видин.


В близост до мавзолея се намират църквата „Св. Николай” и джамията на Осман Пазвантоглу...ОР+

ИСТОРИЯТА НА СЪГРАЖДАНЕТО НА МАВЗОЛЕЯ НА АНТИМ I Е ДОБРЕ ДОКУМЕНТИРАНА 
ТЕРИТОРИАЛНА ДИРЕКЦИЯ "ДЪРЖАВЕН АРХИВ" - ВИДИН







Видин. В Държавен архив – Видин се съхраняват документи, свързани с избирането на изпълнител за изграждането на мавзолей на Антим Първи – Първи Български екзарх и Видински митрополит, каза за радио “Фокус”- Видин Светлана Кръстева, главен специалист в архива. Тя посочи, че историята на съграждането на мавзлея е достатъчно добре документирана. 

След кончината му на 1 декември 1888 година Антим Първи е погребан в старата черква «Свети Николай». През 1915 г. Видинския митрополит Неофит изпраща до Светия Синод писмо с искане за финансова подкрепа за изграждането на мавзолей на Антим Първи

«През следващите 9 години няма разрешение на проблема за строителството на мавзолей. През 1923 година Светия Синод дава разрешение за основаване на Фонд за въздигане на такъв мавзолей и отпуска сумата от 75 хиляди лева», допълни Светлана Кръстева. Тя посочи, че едва през 1927 година е събрана необходимата сума, като първоначалната цена е 350 000 лева

Архитект на мавзолея е родения във Видин Коста Николов. Мавзолеят на Антим Първи е окончателно завършен през 1934 година, като каменната фигура на Антим Първи е изработена от скулптора Иван Дудолов, уточни Светлана Кръстева. 

Тя допълни , че мавзолеят е открит на 16 септември 1934 година. Присъства целия български епископат, цар Борис ІІІ, принц Кирил , министърът на вътрешните работи и народното здраве Петър Метилев, много видинчани...ОР+


ИЗЛОЖБА В ЧЕСТ НА БЪЛГАРСКАТА ЕКЗАРХИЯ И АНТИМ ПЪРВИ ВЪВ ВИДИН 


На 24 февруари във връзка с отбелязването на 140-годишнината от избирането на Видински митрополит Антим за първи Български екзарх в МОЛ-Видин бе открита изложба в чест на Българската Екзархия и Екзарх Антим І.

Изложбата бе организирана от Видинска света митрополия, Областна управа Видин и Държавен архив-Видин, като материалите предостави Централният орган на архивите от София.

Изложбата бе открита от архимандрит Поликарп и представена от г-жа Мария Новакова, главен експерт от Държавен архив-Видин.

На откриването на изложбата присъстваха Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Дометиан, Величкият епископ Сионий, г-жа Елка Георгиева, зам.-областен управител на Видинска област, общественици, културно-просветни дейци, ученици и граждани. Изпълвайки изложбената зала, те показаха съпричастност към събитието и почитта си към личността на Антим І...ОР+
24 февруари 2012, Видинска митрополия

ПОЛЗВАЙ ЗА УЧИЛИЩНИ ПРЕЗЕНТАЦИИ